Rusia Jep Lajmin e Madh / “Nëse do A.merika, Putin është i gatshëm për dialog por nëse nuk do atëher ne Jemi Gati për të…”

FILE - In this March 10, 2011, file photo, Vice President of the United States Joe Biden, left, shakes hands with Russian Prime Minister Vladimir Putin in Moscow, Russia. Putin won’t congratulate President-elect Joe Biden until legal challenges to the U.S. election are resolved and the result is official, the Kremlin announced Monday, Nov. 9, 2020. (AP Photo/Alexander Zemlianichenko, File)

Rusia është e gatshme të dialogojë me administratën e re të Shteteve të Bash.kuara të Ame.rikës në krye me Presidentin Joe Biden. Kështu ka thënë një zëdhënës i Kremlinit, duke shtuar se presidenti Vladimir Putin me kënaqësi do t’i përgjigjej gatishmërisë amerikane për të biseduar, shkruan Reuters.

Marrëdhëniet midis Moskës dhe Washingtonit kanë qenë në nivelin me të ulët që nga fundi i Lutfës së Ftohtë. Kjo për shkak se të dyja palët e kanë aku.zuar njëra-tjetrën për rolin në Ukrainë. Gjithashtu SH.B.A e ka ak.uzuar Rusinë për ndërhyrje në zgj.edhjet e vitit 2016, ku Donald Tr.ump u zgjodh president.